Poniedziałek 12 października

17:00 Warsztat masażu prowadzony przez Katarzynę Macholl (I)*
Miejsce: Dom Muz, Podmurna 1/3

Wtorek 13 października

16:30 Zajęcia umuzykalniające dla niemowląt i małych dzieci (warsztat)*, (prowadzenie: Daniela Wyrbińska ,Łukasz Ruszkowski). (1)
Miejsce: Klub Vademecum, ul. Ligi Polskiej 5 (wejście od tyłu wieżowca)
17:00 Warsztat masażu prowadzony przez Katarzynę Macholl (II)*,
Miejsce: Dom Muz, Podmurna 1/3
18:00 Wernisaż wystawy "PRACA DLA PAŃ" (2)
Miejsce: Galeria Sztuki Wozownia, ul. Rabiańska 20

Środa 14 października

POKAZ FILMÓW:
Miejsce: pub Koniec Świata, ulica Podmurna 4/6

Transgresja, feministyczne podziemie filmowe, czyli rzut okiem na twórczość Sarah Jacobson:
16:00 -Mary Jane's Not a Virgin Anymore (1997),reż Sarah Jacobson,USA: 98 min
17:30 - I Was a Teenage Serial Killer (1993),reż Sarah Jacobson,USA: 25 min
18:00 - Don't Need You: The Herstory of Riot GRRRL (2003), reż. Kerri Koch, USA: 40 min

Kobieca deskorolka:
19:00 -AKA: Girl Skater (2002) reż. Mike Hill, Australia:26 min
19:30 -Getting Nowhere Faster (2004) produkcja:Villa Villa Cola,USA :45 min

17:00 warsztat masażu prowadzony przez Katarzynę Macholl (III)*
Miejsce: Dom Muz, Podmurna 1/3

19:00 - 21:00 Zaproszenie do tańca w kręgu (warsztat)*, (Prowadzenie: Dominika Białas - Kopystecka) (3)
Miejsce: Klub "Jantar", Toruń, Dziewulskiego 12,

Czwartek 15 października

POKAZ FILMÓW
Miejsce : pub Koniec Świata, ulica Podmurna 4/6

Young women now!
16:00 - Girls Rock! (2007) reż. Arne Johnson,Shane King,USA :90 min
17:30 -The Aggressives (2005) reż. Daniel Peddle, USA:75 min
19:00 -SuicideGirls: The First Tour (2005) reż Mike Marshall, USA:110 min

Piątek 16 października

18:00 Wykład Natalii Miłuńskiej "Kobieca moc a jednorazówki. Co łączy księżyc, zdrowie kobiet i koncerny higieniczne?" (4)
Miejsce: Collegium Minus (Harmonijka), ul. Fosa Staromiejska 1a (sala: informacje niebawem)
20:00 Warsztat Natalii Miłuńskiej "Czerwony Namiot" *,
Miejsce: Centrum Społeczne, ul. Szczytna 14/3

Sobota 17 października

13:00 Warsztat *: "CZY JESTEŚMY LALKAMI? - społeczne ramy wizerunku ciała kobiety", (Prowadzenie: Magda Komuda) (5)
Miejsce : Dom Muz, Podmurna 1/3
13:00 Wystawa: "Role", by Lena
15:30 Warsztat emisji głosu*, (Prowadzenie: Magdalena Cysewska)
Miejsce: Dom Muz, Podmurna 1/3

20:00 KONCERT I AFTERPARTY
AUDRE - Punk/Wrocław (www.myspace.com/audreband)
ZROBIE TO SOBIE - Electro / Punk / Muzyka liryczna / Wrocław (www.myspace.com/zrobietosobie)
DJ'ANE MONSTER - house/electro/ techno/Poznań (www.soundcloud.com/molimonster69/tracks)
Miejsce: Pilon, ul. Bulwar Filadelfijski 1, Wjazd: 8zł

Niedziela 18 października

12:00, Prezentacja Trans-fuzji (6)
15:30 WARSZTATY DIDŻEJSKIE bo za mało dziewczyn kręci płytami!*
Prowadzenie: DJ'ane Monster (Poznań) (7)
18:00 "WYkroczeNIA", erotyka w mroku, projekt audiowizualny - Maria Cyranowicz, Beata Sosnowska, Agnieszka Weseli (UFA) (8)
20:00 Prezentacja lesbijskiego komiksu - "W cieniu szumiących wind" (9)
Miejsce: Klub eNeRDe, ul. Browarna 6
21:15 Performance "RóżneMY"

* ZAPISY NA WARSZTATY POD ADRESEM: ladyfest.torun@gmail.com
Ze względu na D.I.Y. charakter naszego festiwalu prosimy uczestniczki/uczestników warsztatów o uiszczenie symbolicznej kwoty za warsztaty - 5zł (Możliwość zapłaty osobiście lub przelewem - szczegółowe informacje po mailowym zapisaniu się na warsztat).
Przy zgłoszeniu, oprócz imienia i nazwiska, prosimy o podawanie nam również numeru telefonu, który będzie wykorzystany w celu potwierdzenia Waszego uczestnictwa w danym warsztacie jak również w celu ułatwienia nam kontaktu przy jakichkolwiek zmianach organizacyjnych.
WYJĄTKOWO ZAPISY NA WARSZTATY UMUZYKALNIAJĄCE POD ADRESEM: fke-torun@tlen.pl

(1) Zajęcia umuzykalniające dla niemowląt i małych dzieci
Oddział Fundacji Kreatywnej Edukacji w Toruniu zaprasza na pokazowe zajęcia umuzykalniające do Klubu Vademecum, które odbędą się w ramach Ladyfest.
Od ponad dwóch lat w naszym mieście odbywają się zajęcia umuzykalniające dla niemowląt i małych dzieci oparte na teorii nauczania muzyki profesora Edwina Eliasa Gordona.

Gordon jest wybitnym psychologiem, muzykiem oraz pedagogiem. Całą swoją pracę naukową poświęcił efektywnemu oraz przystępnemu nauczaniu dzieci muzyki. Instruktorzy Fundacji Kreatywnej Edukacji, którzy mieli okazję osobiście poznać Profesora i jego metody pracy zostali wręcz zarażeni Jego sposobem myślenia o nauczaniu. Poprzez muzykę uwrażliwiają na sztukę i rozwijają ogromny potencjał poznawczy małego człowieka, który właśnie w wieku wczesnego dzieciństwa jest szczególnie otwarty na przyjmowanie wzorców z otoczenia. Powinny być to wzorce pozytywne i w najwyższym stopniu poprawne.

W zajęciach dzieci uczestniczą wraz z rodzicami, ponieważ to właśnie oni są dla nich największym autorytetem. Aktywność dziecka oparta jest na naśladownictwie i spontanicznych reakcjach, dlatego właśnie tak ważna jest współpraca ze środowiskiem rodzinnym. Często na zajęciach nie możemy zaobserwować postępów u naszych podopiecznych, którzy mogą wydawać się biernymi odbiorcami, za to w domu powtarzają całe motywy tonalne i rytmiczne. Nie zmuszamy dzieci do śpiewania i rytmizowania, ponieważ ma być to ich spontaniczna reakcja na odbiór muzyki. Efekty u jednych pojawią się już na kilku pierwszych zajęciach u innych po kilku miesiącach, ale zbierany przez ten czas słownik muzyczny u każdego będzie się regularnie rozwijał. Tak samo jak z nauką mowy jest z nauką muzyki. Najpierw słuchamy rozmów z otoczenia, uczymy się pojedynczych słów, dochodzimy do rozumienia pojęć i dopiero wtedy możemy budować proste zdania. A więc podstawą jest osłuchiwanie z różnym materiałem muzycznym, tak aby dostarczyć dziecku wielu ,,słów" czyli motywów tonalnych i rytmicznych.

Fundacja Kreatywnej Edukacji jest jedyną organizacją na terenie Torunia zajmującą się profesjonalnie rozwojem muzycznym niemowląt i małych dzieci.

W ramach Ladyfest zapraszamy na otwarte, bezpłatne zajęcia pokazowe, które odbędą się we wtorek 13 października o 16.30 w Klubie Vademecum przy ulicy Ligi Polskiej 5 (wejście od tyłu wieżowca). Prosimy o zabranie obuwia na zmianę zarówno dla dzieci jak i opiekunów. Dla dzieci nie chodzących należy zabrać kocyk. Zachęcamy również do zapoznania się z publikacjami zamieszczonymi na naszej stronie internetowej.

(2) "PRACA DLA PAŃ"
Galeria Sztuki Wozownia
kuratorka: Dorota Łagodzka
Rysunki z serii "Polskie Dupy", na którą składają się dwie mniejsze serie "London Calling" i "Gołe baby" oscylują wokół tematyki prostytucji. Seria "London Calling" to przerysowane ulotki znalezione na ulicach Londynu i Amsterdamu reklamujące usługi seksualne bądź zachęcające kobiety do prostytuowania się.
"Gołe Baby" natomiast to przerysowane zdjęcia prostytutek z internetowych anonsów na portalu dla Polonii za granicą. Kuratorka wystawy pragnie zwrócić uwagę widza na feministyczny wymiar tych prac. Punktem wyjścia jest spojrzenie na prostytucję jako na zjawisko wynikające z patriarchalnego systemu społecznego, który ujarzmia kobiecą seksualność i uprzedmiotawia ciało. Tytuły serii oraz hasła pojawiające się w pracach z serii "London Calling" odwołują się do opresyjnego sposobu funkcjonowania języka w patriarchalnej kulturze.

Dekoracyjny sposób potraktowania tego, co przedstawione, ozdobny dialog kolorów i subtelność syntetycznej linii sprawiają, że rysunki te są po prostu ładne, niezależnie od swych pornograficznych treści. Kierowana do męskiego odbiorcy sugestia erotycznej przyjemności zawarta w zdjęciach i ulotkach, w rysunkach artystki przekształca się w estetyczną przyjemność doznawania piękna niezależnego od płciowości i seksualności. Kreska Kopaczewskiej sublimuje emanującą z postaci wulgarność zamieniając kiczowatość anonsów i banalnych fotek w rodzaj dekoracyjnego realizmu. Prace Ani Kopaczewskiej, wpisując się w nurt feministycznej "appropriation art.", skłaniają widza do zajrzenia pod powierzchnie narzucających się swą obecnością wyobrażeń. Zmuszają tym samym do krytycznego spojrzenia na zjawiska, do których się odwołują.

(3) ZAPROSZENIE DO TAŃCA W KRĘGU

JEŚLI POTRAFISZ CHODZIĆ, POTRAFISZ TAŃCZYĆ, A JEŚLI NAWET NIE MOŻESZ CHODZIĆ, WCIĄŻ JESZCZE MOŻESZ TAŃCZYĆ ! (Judy King)

Bardzo różnorodne tańce zabiorą Cię w podróż po świecie od Bałkanów po Irlandię! Zajęcia rekreacyjne dla KAŻDEGO ! Nie jest potrzebna/y partner/ka.
Tańce w kręgu pomogą odzyskać wewnętrzny spokój, poczucie samoakceptacji, radość życia.
Potrzebna jedynie chęć poznania nowych zajęć ruchowych, wygodny, przewiewny strój i miękkie obuwie.

(4) Wykład i warsztat Natalii Miłuńskiej
Wykład "Kobieca moc a jednorazówki. Co łączy księżyc, zdrowie kobiet i koncerny higieniczne?"
Warsztat : "Czerwony Namiot" warsztat dla kobiet, które chcą spotkać się z ciałem i jego mądrością, odkryć swój rytm i nauczyć się z nim współpracować, doświadczyć kobiecej mocy tworzenia swojego życia i przemijania tego, co mu już nie służy i doświadczyć niezwykłej wspólnoty z innymi kobietami.
Jeśli jesteś ciekawa historii innych kobiet i chcesz:
- Czuć się dobrze we własnym ciele,
- Zyskać nowe spojrzenie na ciało, zdrowie i seksualność,
- uzdrowić doświadczenie miesiączki/przetransformować to, co w doświadczeniu miesiączki trudne i bolesne,
- Roztańczyć ciało i duszę!

(5) Warsztat: "CZY JESTEŚMY LALKAMI? - społeczne ramy wizerunku ciała kobiety".
Prowadzenie : Magda Komuda
Warsztaty mają na celu poszerzenie świadomości na temat kobiecego ciała i tego, jak wielki wpływ mają na nie społeczeństwo i kultura. W programie : dyskusja, dzielenie się własnymi doświadczeniami, prelekcja o cielesności we współczesnym społeczeństwie oraz część warsztatowa - przerabianie idealnych lalek barbie według własnych chęci i umiejętności.

(6) Fundacja Trans-Fuzja - ogólnopolska organizacja pozarządowa działająca od 8 lipca 2008. Posiada status fundacji i zajmuje się edukacją w zakresie wiedzy o płci, organizowaniem akcji mającym na celu przeciwdziałanie transfobii oraz walką o prawa osób transseksualnych, transwestytycznych, transpłciowych oraz transgenderowych. Fundacja deklaruje starania o zwiększenie reprezentacji społecznej osób transseksualnych, transpłciowych, bi- i homoseksualnych, kształtowanie postaw tolerancji, przełamywanie stereotypów oraz znoszenie praw dyskryminujący przedstawicieli tych grup. Jest obecnie jedynąw Polsce organizację stawiającą sobie za główny cel działalność na rzecz osób transpłciowych.

(7) WARSZTATY DIDŻEJSKIE Na warsztatach nauczymy się podstawowej obsługi miksera didżejskiego i grania z płyt cd na CDJach.
Podstawowe zagadnienia:
- budowa utworów muzycznych,
- funkcje miksera i CDJów,
- jak zgrać bity, regulować tempo,
- jak porwać tłum,
- używanie różnych narzędzi do didżejowania.
Podczas warsztatów będziemy korzystać z miksera audio oraz dwóch CDJów, jednak wspomnimy też o innych sposobach didżejowania.
Uczestniczki warsztatów prosimy o przyniesienie dwóch płyt cd audio z co najmniej 10 utworami muzyki elektronicznej na każdej z płyt, dobór muzyki według własnego uznania, jednak chodzi o utwory z bitem. Sugerujemy również wcześniejsze skorzystanie i popróbowanie swoich sił na programie Traktor (http://www.download.net.pl/3270/TRAKTOR).
Warsztaty poprowadzi DJane Monster z poznańskiego Rozbratu (http://soundcloud.com/molimonster69)
(8) "WYkroczeNIA"
Celem projektu "WYkroczeNIA" było przede wszystkim prze-kroczenie sfery seksualności, cielesności i uczuciowości ukształtowanych przez wzorce heteronormatywne, a tym samym wy-kroczenie poza tabu mentalne i kulturowe, związane z wciąż marginalizowanym doświadczeniem tych trzech sfer przez lesbijki. Trzy autorki wykraczały, każda w swoim zakresie, poza to, co zestandaryzowane - w poezji miłosnej, grafice i poetyce lingwistycznej. Nadały tym wykroczeniom też trojaką formę: poprzez głos z offu, grafikę eksponowaną na ścianach pomieszczenia i wyświetlanie tekstów na suficie. Głos - to, co słyszane i nagłośnione, obraz - to, co widziane i oświetlane, oraz tekst - to, co czytane i wyświetlane, oddziaływały na odbiorcę zestrojone ze sobą. Poza tym "WYkroczeNIA" jako "erotyka w mroku" umieszczały odbiorcę w ciemności stabuizowanej przestrzeni, z której wprost wyłania się to, co niepokoi i zagraża w postaci odsłanianego krocza kobiety.

(9) "W cieniu szumiących wind" :
http://komiks.polter.pl/Martwe-ptaszki-1-c19941

Designed by: wytworniaprojektow.pl